Návod na lepenie fólie

Základné zásady ako lepiť fólie, pre dalšie návody, tipy a triky kliknite náš blog o wrap fóliách kde sa toho dozviete omnoho viac.




Návod ako nalepiť fóliu na kapotu auta.


Návod ako nalepiť fóliu na strechu auta.


Návod ako nalepiť zatmavovaciu fóliu na svetlá.



Karbónové fólie s Air free

 

Návod na suché lepenie karbónových fólií s Air free, vzduchovými kanálikmi.  Karbónové fólie spoľahlivo držia na povrchoch ako kov, sklo, plast.

  1. Povrch, na ktorý budeme karbónové fólie priliepať je nutné pred lepením dôkladne očistiť a odmastiť, najlepšie alkoholom (technický lieh).
  2. Lepenie karbónových fólií nevykonávajte pri nízkych teplotách, ideálna teplota je cca od 20° C, v zimnom období využite na lepenie karbónových fólií vyhrievanú garáž.
  3. Povrch, na ktorý budeme priliepať karbónové fólie musí byť dokonale suchý.
  4. Po počiatočnom nalepení karbónových fólií vzniknú na povrchu bublinky, tie po vyhladení pomocou stierky zmiznú. Karbónové fólie sú dostatočne lepivé, takže je tu možnosť opravy po ich opatrnom a šetrnom odlepení. Po nahriatí teplovzdušnou pištoľou alebo fénom sa karbónové fólie dostávajú do pôvodného stavu.
  5. Pri lepení hrán a zložitých povrchov karbónové fólie nahrejeme, stanú sa tak viac flexibilné a lepšie dokážu kopírovať povrch.
  6. Precíznosť pri lepení karbónových fólií je určite na mieste, akákoľvek smietka, ktorá sa dostane pod karbónové fólie bude vždy viditeľná.
  7. V prípade zložitých tvarov povrchu (vypukliny, hlboké preliačiny) použite prídavné lepidlo, Primer 94. 
  8. Pri lepení väčších predmetov ako sú kapoty zahýbame okraje fólie do vnútra kapoty. Na záhyby odporúčame nechať si rezervu 5-10 cm. Vhodné je záhyby prejst teplovzdušnou pištoľou, zvýšite tým lepivosť okrajov fólie a tým je menej pravdepodobné, že sa fólia začne odiepať. Takisto je vhodné prejsť teplovzdušnou pištoľou aj celý lepený povrch, zvýšite, tým lepivosť fólie. Pokiaľ je možné mala by byť fólia počas  24 - 48 hodín ochránená pred silnou vlhkosťou. 
  9. Priľnavosť karbónových fólií sa časom zvyšuje, po 24 hodinách je dostatočná pre cestovanie vozidlom.
  10. POZOR! Do 1. týždňa po nalepení karbónových fólií sa neodporúča jazdiť do autoumyvárne, alebo akokoľvek čistiť povrch auta. Kefovej umývarke sa radšej vyhnite.


Karbónové fólie bez Air free

 

Návod na lepenie na mokro, lepenie fólií bez Air free. Môžu sa tak lepiť aj fólie s Air free, ale len rovné plochy ako kapota strecha. Lepivosť fólie je dosiahnutá po dlhšom čase, počiatočná lepivosť je nízka, manipulácia s fóliou je počas lepenia jednoduchšia.

  1. Naliepaný povrch si dôkladne očistíme a odmastníme liehom.
  2. Pred samotným procesom napustíme do rozprašovača čistú vodu. Do čistej vody odporúčame pridať pár kvapiek destkého šampónu. Roztok tak získa lepsie vlastnosti. 
  3.  Fóliu opatrne odlepíme z podkladového papiera . 
  4. V prípade vačších predmetov ako sú kapoty fólie naliepame od stredu predmetu a postupnu ju pomocou stierky ku krajom uhládzame ( resp. vytláčame bublinky s vodou ). 
  5. V prípade že Vám v niektorých častiach zostane pod fóliu zbytková voda ( bublinky ) , je možné tieto bublinky opatrne prepichnúť ihlou a vytlačiť.  
  6.  Na okrajoch fóliu opatrne nahrievame teplovzdušnou pištolou alebo fénom, vďaka čomu fólia zmäkne a je tvarovateľnejšia. Fóliu odporúčame nahrievať z dostatočnej zdiaľky ( niekoľko desiatok cm )  primeranou teplotou, aby sa prílišným pôsobením teplho vzduchu nezdeformovala.
  7. Väčšina fólií z našej ponuky je sama o sebe veľmi dobre tvarovateľná, preto odporúčame použitie teplovzdušnej pištole alebo fénu len na extrémne zahnutých povrchoch ( prelisy, výstupky, záhyby, ukončenia, okraje atď. )  
  8. V prípade lepenia väčších predmetov ako sú kapoty zahýbame okraje fólie do vnútra kapoty. Na záhyby odporúčame nechať si rezervu 5-10 cm. Pokiaľ je možné mala by byť fólia počas  24 - 48 hodín ochránená pred silnou vlhkosťou. 

 

Fólie na svetlá

 

Krátky videonávod ako nalepiť zatmavujúcu fóliu na svetlá.

 

 

Lepenie kapoty

Ako nalepiť karbónovú fóliu na kapotu

 

 

Všeobecné zásady pri lepení fólií.

 

Ideálne teplta pre lepenie je 20 - 26 °C. 

Neodporúčame lepiť fóliu v príapade že klesne vonkajšia teplota pod 20°C , prípadne ak teplota stúpne nad 30°C. Pri nízkych teplotách sa s fóliou tažko manipuluje, lepivosť je nižšia. Pi vysokcýh teplotách je fólia veľmi tvárna, môže sa ničiť karbónový vzor.

Fóliu neodporúčame lepiť na priamom slnku.

Dôležitá je tiež teplota podkladu - v zimných mesiacoch je dobré lepiť vo vykurovaných priestoroch.

Lepenie prevádzajte na čistý odmastnený povrch. Na odmastnenie odporúčame lieh. V žiadnom prípade nepoužívame technický benzín!

Fólie lepíme len na hladký a pevný povrch ( lak, kov , plast ). Fólia drží aj na gitovaných povrchoch. Na niektorých hrubších a nerovných povrchoch má fólia menšiu priľnavosť a životnosť. 

Na záver lepenia sa opakovane uistite že fólia dobre držia na nalepovanej ploche i na okrajoch. Okraje, tak isto aj celý lepený povrch je dobré viac krát prejsť teplovzdušnou pištoľou, dobre nahriať a pritlačit o lepený povrch. Teplom z teplovdzšnej pištole sa lepidlo aktivuje a zvýši sa tým lepivosť fólie.

Loading...